Közegészségügyi ajánlások
A Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlásai alapján a magyarországi játszótereknek az Európai Unió szabványosított előírásainak kell megfelelniük. Ezek közül közegészségügyileg kiemelten fontos, hogy a játszóterek körülkerítése és zárása biztosított legyen, valamint a kutyákat és egyéb háziállatokat tilos bevinni a játszótér területére. Az elkerítés mellett javasolt a homokozók éjszakai takarása a melegvérűek, többek között a macskák, illetve a madarak bélsarából származó fekális (széklet) szennyezések megakadályozására.
A kisgyermekek által használt homokozók karbantartása és védelme közegészségügyi szempontból lényeges követelmény. A gyermekhomokozók rendszeres karbantartásával megóvhatók a gyermekek a bennük lévő idegen tárgyak okozta fizikai sérülésektől, valamint a szennyezett homok által közvetített, kórokozók által okozott fertőzésektől (például a bélféregpeték gyermekek szervezetébe kerülésétől). A karbantartás a gyermekek viselkedési szokásai – a náluk gyakran előforduló „földevés” – miatt is kiemelt fontosságú.
A homok, illetve a játszótéri eszközök (mászókák, csúszdák), kinti játékok (kismotorok, homokozó vödrök, kislapátok stb.) mindennap szennyeződhetnek orrváladékkal, nyállal és egyéb emberi és állati testnedvekkel, melyek baktériumokat, vírusokat, bélféregpetéket és egyéb kórokozókat tartalmazhatnak.
A homokozók fertőtlenítésének és karbantartásának több módja lehetséges. Szükséges a homokozó használat előtti karbantartása, amelynek része bizonyos esetekben a játszóhomok fertőtlenítése; továbbá a napi szintű karbantartás, amely a homokozó higiénés állapotának a fenntartását, illetve javítását segíti.
Az eljárás lényege
Az eljárás szerint első lépcsőben 10 %-os klórmeszes oldattal fertőtleníteni kell a teljes homokozót, beleértve a homokot és a homokozó határoló felületét is. Az EU-előírásoknak megfelelő, azaz CE jelzéssel ellátott, 0,1-1 mm szemcseméretű mosott folyami homok fertőtlenítése két lépcsőből áll. Elsőként ki kell juttatni a 10%-os töménységű klórmeszes oldatot a teljes felületre, legalább 10 cm mélyen át kell mozgatni, gereblyézni, majd a műveletet újra megismételni. Ügyelni kell arra, hogy az oldat behatási ideje maximum hat óra legyen. Ezt követően a homokozót azonnal le kell fedni átlevegőzésre képes, rugalmas, könnyű hálóval és a hálót hozzá kell rögzíteni a határoló részhez. A háló rögzítéséhez a méretre szabott hálót előzőleg a szélein be kell riglizni és a homokozó határolóba megfelelő méretű kampós csavart kell elhelyezni, amibe a riglizett hálót be lehet akasztani.
Előnyei:
- a klórmeszes oldat komplex módon tisztítja meg a homokozót, beleértve a homokot és az azt határoló felületet;
- nem kell a homokot sem elszállítani sem költséges eljárásokkal átmozgatni, a tisztítás könnyen elvégezhető;
- a megtisztított homok a jövőben hosszabb távon is megőrzi a tisztaságát;
- a mobil háló könnyű, akár a gyermekek által is le-, és felrakható;
- a háló átlevegőzik, így nem fülled, penészedik be alatta a homok;
- a szakadásmentes hálót méretre lehet szabni, így bármilyen alakú homokozó esetén használható;
- az eljárás jóval költséghatékonyabb, bármely, Magyarországon jelenleg alkalmazott megoldásnál.
Vélemény, hozzászólás?